Adalet Bakanlığı’ndan Cem Garipoğlu Mezarı Açılacak mı? Tartışmasına Son Açıklama

0
41

Adalet Bakanlığı’ndan Cem Garipoğlu Açıklaması: Mezar Açılacak mı?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 14 yıl önce Bahçeşehir’de vahşice öldürülen 17 yaşındaki lise öğrencisi Münevver Karabulut‘un katil zanlısı Cem Garipoğlu‘nun mezarının açılıp açılmayacağına dair süregelen tartışmalar hakkında açıklama yaptı. Adalet Bakanı, yapılan kamera görüntüleri, DNA testi gibi pek çok prosedür sonucunda Cem Garipoğlu’nun kimliği hakkında herhangi bir şüphe olmadığını belirtti.

Bakan Tunç, Cem Garipoğlu’nun cezaevindeki ölümü üzerine 2014 yılında başlatılan soruşturmanın, uluslararası protokollere uygun olarak ölü muayenesi ve otopsi işlemleri yapılarak sonuçlandığını ifade etti. 2022 yılında ise Münevver Karabulut’un babasının başvurusunda, Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması için delil sunulamadığı için takipsizlik kararı verildiğini açıkladı.

Tunç, kamera görüntüleri ve DNA testi gibi pek çok teknik prosedürün sonucunda ölen kişinin kimliği hakkında herhangi bir şüphe bulunmadığını vurgulayarak, “Şu an için söz konusu mezarın açılması gibi bir durum hukuken söz konusu değil” dedi.

Cem Garipoğlu’nun, 2009 yılında Münevver Karabulut‘u vahşice öldürdükten sonra yakalandığını hatırlatalım. Garipoğlu, cinayetten sonra kaçtıktan 197 gün sonra teslim olmuştu. 2014 yılında cezaevinde intihar ettiği açıklanmıştı, ancak ailesi ve avukatı bu açıklamayı kabul etmeyerek açılan soruşturma sonucunda dava açılmıştı. Ancak, yapılan incelemeler sonucunda Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması talebi reddedilmişti.

Karabulut Ailesi’nin avukatı Dr. Rezan Epözdemir, ret kararına itiraz ederek üst mahkemeye başvurmuş, ancak mezarın açılmasına izin verilmemişti. Adalet Bakanlığı da baba Süreyya Karabulut’un mezarın açılması talebini reddetmişti.

Tartışmalar ve açıklamalar, Cem Garipoğlu’nun ölümü ve cinayet davasına dair belirsizlikleri hâlâ gündemde tutuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz