SON DAKİKA HABERİ: ABD ekonomisi resesyona girdi

0
17

SON DAKİKA HABERİ: ABD ekonomisi resesyona girdi

SON DAKİKA HABERİ: ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,5’lik büyüme beklentisine karşın yüzde 0,9 daraldı. ABD böylece iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Son dakika haberi!

Piyasaların merakla beklediği ABD büyüme verisi açıklandı.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,9 daraldı. Ekonomi ilk çeyrekte de yüzde 1,6 daralmıştı.

ABD böylece iki çeyrek üst üste küçülerek teknik olarak resesyona girdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yüksek enflasyonla mücadele için para politikasında agresif şekilde sıkılaşmaya giderken, bu ekonomiye daralma olarak yansıdı.

ABD ekonomisindeki daralmada, özel stok yatırımları, konut sabit yatırımları, federal kamu harcamaları, eyalet ile yerel kamu harcamaları ile konut dışı sabit yatırımlardaki azalma etkili oldu. Aynı dönemde, ihracat, kişisel tüketim harcamaları ve ithalat arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 7,1’lik yükseliş kaydetti.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de bu dönemde yüzde 4,4’lük artış kaydetti. Söz konusu verinin bu dönemde yüzde 4,5 artması bekleniyordu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün düzenlediği basın toplantısında, ABD ekonomisinin şu anda resesyonda olduğunu düşünmediğini ifade etmişti.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, kelime anlamı olarak ‘ekonomik durgunluk’ olarak tanımlanıyor. Bir ekonominin iki çeyrek yani 6 aylık dönem boyunca daralma göstermesine teknik resesyon deniyor.

Bitkrex Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz