Son dakika… Bağdat’ta pazar yerini kana buladılar! Çifte patlama…

0
242

Irak’ın başkentindeki kalabalık bir pazarda bugün gerçekleşen intihar saldırılarında en az 13 kişi öldü, onlarca yaralı var.

Irak’ın başkenti Bağdat, bugün kent merkezindeki patlamalarla sarsıldı.

Tayaran Meydanı’ndaki kalabalık bir çarşıya giren intihar bombacısı, üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. İlk saldırının ardından bir patlama daha duyuldu. Çifte intihar saldırısında en az 13 ölü var.

Polis ve sağlık ekiplerinden aldığı bilgiye göre patlamalarda 30’dan fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bağdat polisi, hayli kalabalık olan çarşıyı kana bulayan saldırılarda can kaybının artabileceğini, bazı yaralıların durumunun ciddi olduğunu açıkladı.

Terör örgütü DEAŞ‘ın 2017’de mağlup edilmesinden bu yana ülkede uzun süredir herhangi bir intihar saldırısı gerçekleşmemişti.

Saldırıyı henüz üstlenen yok.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız olayla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

‘Şu an itibarıyla hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli değil. Şu anda aldığımız bilgi bu. Şu an itibarıyla ölü sayısıyla ilgili olarak 10-12 rakamları telaffuz edilmeye başlandı. Maalesef sayı artıyor. Birbirini takip eden iki patlama meydana geldi. Her ikisi de intihar saldırısı mı belli değil ama iki tane ayrı patlama var. Hatta müdahale edilirken ayrı bir patlama oluyor. Bütün bunlar aslında DEAŞ, El-Kaide tarzı saldırılara benziyor.
Bu saldırının Irak’ta istikrar olmasını istemeyen birtakım çevrelerce yapıldığına inanıyoruz. Ülkenin belli yerlerinde DEAŞ’a karşı operasyonlar devam ediyor. Saldırının niteliğine de baktığımızda, bir takım karanlık güçlerin bu saldırının arkasında olduğu görünüyor.’

Olayla ilgili olarak yetkililer henüz resmi bir açıklama yapmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz