Akşener’in resti seçmene nasıl yansıyacak? ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki’den ilk değerlendirme

0
4

İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından İYİ Parti lideri Meral Akşener “Biz dayatmalara direnerek geldik, biz kirli pazarlıklara direnerek geldik” derken, “Bu masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıldan çıkmış, tek bir adayın tasdiki haline çalışan noter masasına dönüşmüştür” ifadelerini kullandı. Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a da adaylık için çağrı yaptı.

Millet İttifakı’ndan yaşanan bu kırılma Türkiye gündeminin birinci sırasına yerleşti. Krizin seçimlere kısa bir zaman kala seçmen nezdinde nasıl yanıt bulacağı sorusu da merak konusu oldu.

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşımla konu üzerine değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: 

“Meral Akşener’in vatandaşların talebi dogrultusunda sergilediği tavır sonrası, muhalefet bloğunda yaşanan bu ayrılığın, oy dengelerini doğrudan etkileyeceğini öngörmekteyiz.

Farklı araştırma kuruluşlarının bu süreçte defalarca kez gerçekleştirdiği kamuoyu yoklamalarında, “Cumhurbaşkanı adayı olarak kimi görmek istersiniz?” sorusuna açık ara ilk tercih “Mansur Yavaş” ve “Ekrem İmamoğlu” isimleri belirtilmektedir. 

Bugünün siyaseti, ülkenin içinde bulunduğu koşullardan dolayı koltuk üzerine değil, siyaset üstü bir irade göstererek, halkın talebi üzerine planlanmak zorundadır.” 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz